Jak se u nás chodí do kostela

Do křesťanského shromáždění pravidelně chodí přibližně 8 % občanů České republiky, přičemž pravidelnost znamená, že jdou alespoň jednou měsíčně. V období Vánoc to však je až 38 % (tedy dvě pětiny občanů). Jsou to i lidé, kteří nevěří, ale návštěva kostela patří mezi jejich vánoční zvyky. Zhruba třetina občanů (33 %) uvádí, že věří v Boha. Vyplývá to z prosincového průzkumu agentury STEM.

Lidí hlásících se k víře v Boha od roku 1995, kdy STEM začal podíl věřících zjišťovat, ubylo z 39 % na 33 % na konci minulého roku. Nejméně jich bylo v roce 2012 (30 %). Výrazně vyšší podíl věřících je na Moravě, kde se k víře hlásí 41 % lidí. V Čechách je věřících jen 28 %. V Boha častěji věří ženy než muži a lidé ve věku nad 60 let.

Z průzkumu také vyplývá, že podíl občanů, kteří jsou aktivními, praktikujícími věřícími, je mnohem nižší než podíl těch, kteří věří v Boha. Pravidelně, alespoň jednou měsíčně, chodí do kostela necelá desetina lidí, několikrát do roka další desetina. Tyto podíly jsou v posledních letech velmi stabilní. Výzkum z konce roku 2017 ovšem naznačuje mírné zvýšení podílu těch, kteří uvedli, že chodí na bohoslužby několikrát do roka.

Agentura STEM zjišťovala v rámci průzkumu také názor veřejnosti na církevní restituce. Podobně jako v předchozím roce převažují negativní reakce. Jen zhruba třetina Čechů si myslí, že je dobře, že se církvím vrací jejich bývalý majetek. Opačný názor má 68 procent lidí.

STEM prováděl průzkum v období od 1. do 11. prosince 2017. Zúčastnilo se ho 1027 obyvatel České republiky ve věku nad 18 let.

(ČTK, STEM)

Autor: janmat 116 článků
Koordinátor KCR